W ostatni piątek polscy dystrybutorzy zalali nas horrorowymi premierami z okazji Halloween. W tym tygodniu czeka nas już mniej premier, lecz do kin studyjnych i tak trafia kilka ciekawych, wartych uwagi produkcji. Tak więc początek listopada przynosi nam hit tegorocznego Sundance, nowy film Romana Polańskiego oraz kilka polskich produkcji.
Największą i najbardziej kontrowersyjną premierą w tym tygodniu jest z pewnością The Palace. Kiedy nowy film Romana Polańskiego zadebiutował w Wenecji, festiwal mierzył się z ogromną falą krytyki. Długo dyskutowało się o tym, kto będzie jego dystrybutorem i czy w ogóle trafi on do polskich kin. Finalnie jednak okazało się, że premiera się odbędzie, a za dystrybucję będzie odpowiadało Next Film. Firma nie chwali się jednak tą premierą, prawdopodobnie chcąc uniknąć kontrowersji. Na ich stronie jakiekolwiek informacje o The Palace znajdują się dopiero w jednej z bocznych zakładek. Podobnie na social mediach dystrybutora ciężko znaleźć jakiekolwiek informacje o produkcji. Tak więc, chociaż film Polańskiego będzie pokazywany w największych, polskich kinach, bardzo możliwe, że przejdzie przez nie zupełnie bez echa. Jeśli chodzi o samą fabułę: The Palace to komedia pomyłek, w której grupa różnych postaci trafia do tytułowego hotelu podczas Sylwestra w roku 1999. Tymczasem krytycy nie zostawiają na produkcji suchej nitki. Od czasu premiery w Wenecji film ma w serwisie Rotten Tomatoes 0% pozytywnych recenzji od krytyków i nazywany jest najgorszym, co kiedykolwiek nakręcił Polański.
Znacznie lepiej przyjętym filmem, który trafia dzisiaj do kin, są Przejścia. Najnowsze dzieło Iry Sachsa zbierało świetne recenzje w Sundance oraz Berlinie na początku roku i niespodziewanie okazał się jednym z największym festiwalowych przebojów roku. Passages opowiadają o żyjącym w Paryżu reżyserze, Tomasie, który pomimo bycia w wieloletnim związku z Martinem, wchodzi w romans z kobietą. W głównego bohatera wcielił się Franz Rogowski, którego od kilku tygodni widzowie mogą oglądać również w Disco Boyu. Poza nim na ekranie oglądać będzie można również Bena Wishawa oraz Adèle Exarchopoulos, która rok temu zachwycała w Pięciu diabłach. W naszym kraju Przejścia można już było oglądać podczas Nowych Horyzontów, a teraz szeroka publika będzie mogła oglądać je w kinach studyjnych oraz wybranych multipleksach.
Początek listopada to także dwie premiery polskich filmów, które zadebiutowały na tegorocznym FPFF w Gdyni. Pierwszym z nich jest Lęk Sławomira Fabickiego, który był pokazywany już na dwóch znaczących festiwalach (poza Gdynią jeszcze na Warszawskim Festiwalu Filmowym, gdzie zdobył nagrodę publiczności), a w listopadzie zagości w repertuarze toruńskiego Camerimage. Film opowiada o Małgorzacie, chorującej na raka prawniczce, która wraz z siostrą jedzie do Szwajcarii, by dokonać eutanazji. Lęk był powszechnie chwalony już w Gdyni, szczególnie za występy Magdaleny Cieleckiej i Marty Nieradkiewicz.
Drugim polskim filmem, który trafia dziś do kin, jest Kajtek Czarodziej, produkcja fantasy przeznaczona dla młodszych widzów, w której młody chłopiec zyskuje magiczne moce. Po festiwalu w Gdyni film zebrał raczej mieszane opinie. Inną, już zagraniczną propozycją dla dzieci, która trafia dziś do kin, jest Pati i klątwa Posejdona. W tej francuskiej animacji młoda myszka i kot próbują uratować miasto przed gniewem Posejdona. Film był już pokazywany w Polsce podczas festiwalu Młode Horyzonty.
Chociaż Halloween mamy już za sobą, dwóch dystrybutorów postanowiło wprowadzić do kin horrory właśnie dzisiaj. Najciekawszą propozycją wydaje się Cięcie! – francuski remake japońskiego horroru Jednym cięciem w reżyserii Michela Hazanaviciusa, laureata Oscara za Artystę. Film opowiada o ekipie filmowej kręcącej niskobudżetowy horror, która niespodziewanie zostaje zaatakowana przez prawdziwych zombie. Cięcie! otworzyło festiwal w Cannes w 2022 roku, ale Aurora Films wprowadza je do polskich kin dopiero teraz, półtora roku po światowej premierze. Poza tym od dzisiaj w kinach można oglądać także inny horror. Sprawca opowie o zaginięciu grupy młodych dziewczyn.
Kalendarz premier – 03.11.2023 |
Cięcie! [Aurora Films] |
Kajtek Czarodziej [Kino Świat] |
Lęk [Monolith Films] |
Pati i klątwa Posejdona [Stowarzyszenie Nowe Horyzonty] |
Przejścia [Gutek Film] |
Sprawca [Wistech] |
The Palace [Next Film] |
W tym tygodniu, a konkretnie w czwartek, polscy widzowie będą mogli po raz pierwszy zobaczyć Marvels, kontynuację filmu Kapitan Marvel (2019) i pierwszy film z uniwersum MCU od pół roku. Produkcja trafi do regularnej dystrybucji w przyszły piątek 10 listopada, ale dzień wcześniej będzie pokazywana w sieciach multipleksów w ramach wieczornych przedpremier. Seanse odbędą się także w IMAX.
W placówkach sieci kin Cinema City, Multikino i Helios w ten weekend przedpremierowo będzie można oglądać polską komedię świąteczną Uwierz w Mikołaja. Produkcja trafi do regularnej dystrybucji w przyszłym tygodniu. Na młodszych widzów czekają natomiast przedpremiery produkcji familijnych, takich jak Ania z Zielonego Wzgórza, Kicia Kocia pod choinkę, Mukliki, albo Inspektor Pająk. Tymczasem w kinach studyjnych przedpremierowo wyświetlane będą między innymi: Porwany, Siostrzeństwo świętej sauny, W nich cała nadzieja czy How to Have Sex.
Dalej trwa przegląd filmowy z okazji 100-lecia studia Warner Bros., więc w tym tygodniu w wybranych kinach w całej Polsce będzie można zobaczyć ostatnie dzieło Stanleya Kubricka – Oczy szeroko zamknięte. Całe wydarzenie dobiega już powoli końca, a wyświetlany w tym tygodniu film jest już przedostatnim w cyklu. Pod koniec listopada trafić będzie można jeszcze tylko na pokazy Wielkiego Gatsby’ego w reżyserii Baza Luhrmanna.
W tym tygodniu rozpoczyna się również 14. American Film Festival, a to oznacza polskie premiery wielu amerykańskich filmów. Wydarzenie potrwa od 7 do 12 listopada i otworzy je Dream Scenario z Nicolasem Cage’em, którego polska premiera kinowa zaplanowana jest na 5 stycznia 2024. Poniżej znajdziecie listę wszystkich produkcji pokazywanych podczas AFF, które mają już swoich polskich dystrybutorów. Przy pojedynczych z nich znamy już nawet konkretne daty premier.
14. American Film Festival – filmy z polską dystrybucją |
Carlos [UIP] |
Dla Leslie [M2 Films] |
Dreamin’ Wild [M2 Films] |
Dream Scenario [Gutek Film], w kinach od 05.01.2024 |
Dziwne ścieżki życia [UIP], w kinach od 17.11.2023 |
Eileen [UIP] |
Opcja perska [UIP] |
Pamięć [Galapagos Films], w kinach od 15.03.2024 |
Pierwszy gol [Disney Polska], w kinach od 05.01.2024 |
Priscilla [Best Film], w kinach od 09.02.2024 |
Przesilenie zimowe [UIP], w kinach od 26.01.2024 |