Festiwal, który się nie odbył. 47. FPFF Gdynia

Filip Grzędowski12 września 2022 16:25
Festiwal, który się nie odbył. 47. FPFF Gdynia

Dziś rozpoczyna się Festiwal Polskich Filmów Fabularnych. Przyzwyczailiśmy się już, że co roku do Gdyni przyjeżdżają znakomici twórcy, a publika przez sześć dni ogląda najlepsze polskie produkcje z danego roku. W 1982 roku było jednak inaczej. Równo 40 lat temu FPFF nie odbył się z powodu wprowadzonego stanu wojennego. Dramatyczne wydarzenia trwały długo, a rok później, w 1983, festiwal także się nie odbył.

Produkowane wówczas filmy spotykał różny los. Jedne trafiły na półki, na których musiały czekać na premierę (również festiwalową) do 1989. Inne wzięły udział w późniejszych konkursach. Austeria wygrała FPFF w pierwszym festiwalu po zakończeniu stanu wojennego – w 1984. Trzy lata później wygrała Matka Królów Janusza Zaorskiego. Natomiast część filmów na gdyński festiwal w ogóle nie trafiła.

Pominięte filmy po 40 latach doczekały się drugiego życia. W tym roku w ramach FPFF organizowany jest Niebyły Festiwal Polskich Filmów Fabularnych. Aż 8 pominiętych wówczas filmów zawalczy w tym roku o nagrodę. Dzięki współpracy festiwalu z WFDiF oraz serwisem Ninateka każdy będzie mógł obejrzeć nie tylko wybrane na potrzeby konkursu filmy, ale także dodatkowe 11 tytułów.

Chcielibyśmy szczególnie polecić zupełnie osobną pozycję. W serwisie Ninateka można oglądać już odczytanie kolaudacji wspomnianego Przesłuchania Ryszarda Bugajskiego. W czytaniu udział wzięli m.in. Adam Ferency, Modest Ruciński, Andrzej Mastalerz, Jacek Beler, Martyna Peszko, Jacek Borkowski, Jakub Wieczorek. Opiekę scenograficzną pełnił Paweł Walicki. Muzykę na żywo zagrała Aleksandra Chmielewska. Rozmowę wyreżyserował Michał Szcześniak.

Ale dlaczego ktoś w ogóle miałby to obejrzeć?

Po pierwsze, to godzina, która będzie nie tylko świetną lekcją filmowej historii, ale rewelacyjnie zrealizowanym spektaklem. Kolaudacja całkiem zgrabnie przedstawia zawiły kontekst związany z produkcją filmu. Po drugie, może to być świetne wprowadzenie do Przesłuchania. Film Bugajskiego jest po prostu wybitny. To przepełniony fizycznością, wstrząsający dramat o relacji, która rodzi się z systemowej opresji.

Nie pozostaje nic innego, jak zaprosić do obejrzenia odczytania kolaudacji. Rozmowę można obejrzeć za darmo w serwisie Ninateka:

https://ninateka.pl/vod/rozmowy/czytanie-kolaudacji-filmu-przesluchanie-gdansk-82-festiwal-ktory-sie-nie-odbyl/

Jeśli podoba się Wam nasza praca oraz działalność i chcecie nas wesprzeć, możecie nam postawić wirtualną kawę. To nam bardzo pomoże w rozwoju!Postaw mi kawę na buycoffee.to