Gotham lat czterdziestych – nasza prelekcja na 34. Międzynarodowym Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi!

Filip Grzędowski24 września 2023 14:03
Gotham lat czterdziestych – nasza prelekcja na 34. Międzynarodowym Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi!

Zapraszamy na naszą prelekcję na 34. Międzynarodowym Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi! Długo przed hiperrealistycznym spektaklem Christophera Nolana, lata przed schumacherowskim kiczem oraz burtonowską groteską ekrany kin podbijał on – „Batman” w reżyserii Lamberta Hillyera z 1943 roku.

To produkcja zdecydowanie zapomniana. Postanowiliśmy jednak zetrzeć kurz. Czy było warto? Można powiedzieć, że średnio. „The Batman” z 1943 roku to produkcja niebywale archaiczna. Otaczające ją konteksty są jednak niezwykle interesujące oraz warte dokładnego omówienia.

Dlaczego Batman pracuje dla amerykańskiego rządu? Dlaczego Japonia jest największym złem i zagrożeniem? Gdzie zniknął Joker, który obecny był na plakatach filmu? Jak wyglądała pierwsza Batcave? Czy Batman jest rasistą? Tego dowiesz się z prelekcji.

Niestety przemycę też trochę filmoznawczych opowiastek, które są konieczne w zrozumieniu kształtu „The Batman”. W końcu to kino pokryte pyłem. Konstrukcja filmu odcinkowego, amerykańska cenzura filmowa, rozporządzenie wykonawcze 9066 i kodeks produkcyjny to istotne konteksty, które muszą zostać przybliżone.

Podczas panelu dowiesz się jak wyglądała pierwsza adaptacja historii zamaskowanego krzyżowca. Dlaczego Batman jeździł Cadillaciem, jaką opiekę nad serią sprawował Bob Kane, a przede wszystkim czy da się to w ogóle oglądać? Prelekcja będzie połączona z projekcją fragmentów filmowych oraz ich analizą.

Prowadzący: Filip Grzędowski
Data: Niedziela 8.10.2023
Godzina: 15:30
Miejsce: 34. Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier, Atlas Arena, Sala D

Więcej szczegółów na stronie festiwalu https://komiksfestiwal.com/program/

Link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/353712210324879/