Koniec strajku aktorów!

Deadline Hollywood, Variety, The Hollywood ReporterFilip Mańka09 listopada 2023 11:00
Koniec strajku aktorów!

Hollywood w euforii! Po 118 dniach mamy koniec strajku aktorów! Obie strony wstępnie dogadały się w sprawie nowej 3-letniej umowy.

Kiedy w październiku SAG-AFTRA i AMPTP wznowiły rozmowy w sprawie nowej umowy, od przeszło kulkunastu dni trwała intensywna runda negocjacji. Co chwilę było słychać głosy, że koniec strajku jest już blisko, o czym informowaliśmy tutaj. Chcąc dopiąć ostatnie szczegóły umowy i aby zakończyć kryzys w Hollywood, który pożarł około 6 miliardów dolarów, w rozmowach często bezpośrednio uczestniczyli Ted Sarandos z Netfliksa, Bob Iger z Disney , Donna Langley z NBCUniversal i David Zaslav z Warner Bros Discovery.

Gildia aktorów twierdzi, że nowa 3-letnia umowa jest warta 1 miliard dolarów i ma bezprecedensowe postanowienia. Jak twierdzi SAG-AFTRA, nowy paradygmat ma obejmować podwyżkę płacy minimalnej, obszerne regulacje wobec ochrony przeciwko sztucznej inteligencji, premię od produkcji debiutujących na platformach streamingowych. Ponadto składki zdrowotne i emerytalne zostały znacznie podniesione oraz umowa podwyżki wynagrodzeń dla aktorów drugoplanowych czy kluczowe postanowienia umowy chroniące różnorodne społeczności.

„Zawarliśmy umowę, która umożliwi członkom SAG-AFTRA ze wszystkich kategorii budowanie długotrwałych karier” – oznajmił związek w e-mailu. „Wiele tysięcy artystów teraz i w przyszłości odniesie korzyści z tej nowej umowy”.

W branży głośno mówi się o tym, jak to był intensywny i dla wielu aktorów smutny okres. Wiele osób potraciło własne majątki, domy czy pracę, a poza tym cała branża została sparaliżowana. Teraz kiedy aktorzy i studia mają wstępną umowę, Hollywood skupi się na tym, aby uratować przyszły rok pod kątem premier serialowych i telewizyjnych. W trybie niemalże ekspresowym tysiące artystów wróci na plan, aby dokończyć projekty, które wstrzymały produkcję w lipcu z powodu rozpoczęcia się strajku.

W najbliższym czasie czeka nas jeszcze proces ratyfikacyjny przez gildię, który ma zatwierdzić nową umowę. Bliżej głosowania (i zapewne) w ciągu paru dni gildia opublikuje publicznie postanowienia i szczegóły nowej umowy.

Wszystkie nasze newsy związane ze strajkiem przeczytać tutaj.

Jeśli podoba się Wam nasza praca oraz działalność i chcecie nas wesprzeć, możecie nam postawić wirtualną kawę. To nam bardzo pomoże w rozwoju!Postaw mi kawę na buycoffee.to