„Napoleon” Ridleya Scotta po pierwszych pokazach!

Jakub Marciniak31 stycznia 2023 15:56
„Napoleon” Ridleya Scotta po pierwszych pokazach!

Napoleon w reżyserii Ridleya Scotta to jeden z najważniejszych przyszłorocznych projektów, obok Killers of the Flower Moon główny tytuł w planowanej ofercie Apple. Ta monumentalna biografia jednego z największych przywódców w historii pierwotnie planowana była na zeszły rok, ostatecznie jednak proces post-produkcji znacząco się wydłużył i gigant zdecydował się na przeniesienie premiery.

Film jest już jednak bliski ukończeniu i w ostatnich miesiącach odbyły się dwie tury pokazów testowych. Do nielicznych reakcji dotarł dziennikarz Jordan Ruimy. Oto, czego się dowiedzieliśmy, ostrzegamy przed drobnymi spoilerami:

Napoleon na ten moment trwa około 150 minut. W filmie pojawiają się cztery sekwencje batalistyczne i każda z nich jest zrealizowana z rozmachem, na bardzo dużą skalę. Podążając śladem protagonisty odwiedzimy wiele państw – Scott planuje pokazać również kampanie w Egipcie. Pod względem historycznego odwzorowania film ma imponować i może być najlepszym kostiumowym dziełem reżysera. Jednocześnie oglądający podkreślają, że produkcja kładzie bardzo duży nacisk na psychologię bohaterów i relacje między nimi, zaskakujące mogą być doniesienia o sporej dawce specyficznego humoru. Wiąże się to z mieszanym odbiorem roli Joaquina Phoenixa, która jest podobno wielka, spektakularna, na skraju przeszarżowania. Widzowie różnią się również interpretacją charakteru odgrywanego przez niego Napoleona. Te doniesienia ciekawie wypadają w kontekście wypowiedzi Scotta, który twierdził jakiś czas temu, że scenariusz filmu był na bieżąco zmieniany by dostosować go pod aktora. Z trzech przytoczonych przez Jordana opinii dwie są skrajnie pozytywne, a jedna negatywna. Wszyscy są jednak zgodni, że jest to film duży, spektakularny i wyjątkowy na tle dotychczasowych propozycji Apple.

Pogłoski sugerują, że gigant mierzy z premierą filmu na okres letni, prawdopodobnie odwiedzi jeden z największych festiwali. W grafiku sezonu nagród musi się jednak także znaleźć miejsce dla Killers of the Flower Moon Martina Scorsese.

Ridley Scott wyreżyserował film na podstawie scenariusza Davida Scarpy. Obok Phoenixa w obsadzie znajdują się Vanessa Kirby, Tahar Rahim, Ben Miles, Ludivine Sagnier, Matthew Needham, Gavin Spokes i plejada innych aktorów, film ma być wypełniony po brzegi bohaterami.