„Igrzyska śmierci” wracają do kin po 8 latach | Co w kinie

co w kinie17 listopada 2023 08:00
„Igrzyska śmierci” wracają do kin po 8 latach | Co w kinie

Dzisiejszego dnia, po 8 latach od premiery ostatniej części cyklu Igrzyska śmierci, na ekrany kin trafia Ballada ptaków i węży. Poza tym od dzisiaj oglądać będzie można także nowe filmy kilku uznanych twórców: Pedro Almodóvara, Woody’ego Allena i Luca Bessona.

Seria Igrzyska śmierci była ogromnym sukcesem. Cztery części cyklu przyniosły studiu Lionsgate ogromne dochody i do teraz są najbardziej rozpoznawalnym young adult w kinie. Nic więc dziwnego, że kiedy Suzanne Collins, autorka oryginalnych książek, napisała prequel serii, wytwórnia zdecydowała się szybko ją zekranizować. Tak więc dzisiaj, po 8 latach od premiery ostatniej odsłony, do kin na całym świecie trafiają Igrzyska śmierci: Ballada ptaków i węży. Film rozgrywa się 64 lata przed pierwszą częścią i skupia się na młodym Coriolanusie Snow, przyszłym prezydencie Panem. W obsadzie znaleźli się między innymi Tom Blyth, Rachel Zegler, Viola Davis czy Peter Dinklage. Do reżyserii powrócił Francis Lawrence, reżyser trzech ostatnich części Igrzysk śmierci. Produkcja oczywiście jest wyświetlana we wszystkich multipleksach, także w formatach IMAX i 4DX.

Przeczytaj również: Show musi trwać – przedpremierowa recenzja filmu „Igrzyska śmierci: Ballada ptaków i węży”

Drugą istotną premierą dzisiejszego dnia są Niewierni w Paryżu, najnowszy film Woody’ego Allena, na który czekaliśmy kilka lat. Kontrowersyjny reżyser nie mógł zrealizować tego projektu przez długi czas. Jego ostatni film, Hiszpański romans, był ogromną porażką, studia i dystrybutorzy zaczęli odcinać się od twórcy z powodów informacji, które zaczęły wypływać przy okazji akcji #metoo. Finalnie jednak Niewiernych w Paryżu udało się zrealizować i zadebiutowali oni w sekcji pozakonkursowej tegorocznego festiwalu w Wenecji. Film jest pierwszym francuskojęzycznym dziełem Allena. Jak wskazuje polski tytuł, rozgrywa się w Paryżu i opowiada o zamężnej kobiecie, która wchodzi w romans z dawnym znajomym. Nowe dzieło Allena zostało przyjęte cieplej, niż jego ostatnie produkcje. Oglądać można będzie je zarówno w kinach studyjnych, jak i wybranych multipleksach.

fot. Igrzyska śmierci: Ballada ptaków i węży, reż. Francis Lawrence, dystrybucja Forum Film Poland

Interesującą decyzję podjął UIP, ponieważ zdecydował się wprowadzić do polskich kin Dziwne ścieżki życia. Przeważnie filmy krótkometrażowe nie trafiają do szerokiej dystrybucji, kończą jedynie na streamingu lub festiwalach filmowych. Inaczej jest z nowym, półgodzinnym dziełem Pedro Almodóvara, które będzie można oglądać zarówno w kinach studyjnych, jak i multipleksach. Projekcje połączone będą z rozmową z reżyserem, więc cały seans potrwa równo godzinę. Dziwne ścieżki życia to western opowiadający o romansie między dwoma rewolwerowcami. W rolach głównych będziemy mogli oglądać Ethana Hawke’a i Pedro Pascala. Film swoją światową premierę miał na tegorocznym festiwalu w Cannes, a w Polsce można już go było oglądać na 14. American Film Festival.

Do kin trafia dziś także inny interesujący projekt, który podzielił widownię podczas tegorocznego festiwalu w Wenecji. Mowa o DogManie, nowym filmie Luca Bessona, uznanego francuskiego reżysera, który nakręcił między innymi Leona zawodowca, Piąty element czy Valeriana i Miasto Tysiąca Planet. Produkcja opowie o zniszczonym przez życie chłopaku, który znajduje wybawienie w miłości psów. W roli głównej wystąpił Caleb Laundry Jones, który jest chwalony przez krytyków i nazywany najlepszą częścią DogMana.

Do kin trafia również jedno z największych zaskoczeń tegorocznego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Horror Story to czarna komedia i pełnometrażowy debiut Adriana Apanela. Produkcja opowiada o młodym chłopaku, Tomku, który po zakończeniu studiów wprowadza się do nowego mieszkania w Warszawie. Jego życie komplikuje się ze względu na kolejne, nic nie dające rozmowy o pracę i ekscentrycznych lokatorów. Film zebrał bardzo pozytywne recenzje przy okazji premiery, zobaczyć będzie go można zarówno w multipleksach, jak i kinach studyjnych.

fot. Niewierni w Paryżu, reż. Woody Allen, dystrybucja Kino Świat

Dzisiejszy dzień przynosi nam również szereg premier w kinach studyjnych. Najciekawsze wydają się Osobowości sycylijskie, włoski dramat historyczny opowiadający o słynnym dramaturgu, który rozpoczyna pracę nad swoim opus magnum. W roli głównej będziemy oglądać uznanego aktora, Toniego Servillo. Poza tym w mniejszych kinach w naszym kraju wyświetlane będą: Anemos – włoski film eksperymentalny o duchowości oraz Blanquita – chilijski thriller opowiadający o młodej dziewczynie wplątującej się w polityczną intrygę.

Do polskich kin trafia również pozycja przeznaczona dla najmłodszych widzów. Mukliki to niemiecka produkcja familijna, która łączy w sobie film aktorski i animację. Fabuła opowie o małych stworzonkach, które nie radzą sobie we współczesnym świecie. Film będzie można oglądać w wybranych multipleksach i kinach studyjnych.

Kalendarz premier – 17.11.2023
Anemos [Wistech]
Blanquita [Madnes]
DogMan [Monolith Films/Velvet Spoon]
Dziwne ścieżki życia [UIP]
Horror Story [Monolith Films]
Igrzyska śmierci: Ballada ptaków i węży [Forum Film Poland]
Mukliki [Vivarto]
Niewierni w Paryżu [Kino Świat]
Osobliwości sycylijskie [Aurora Films]
Co w kinie
fot. Dziwne ścieżki życia, reż. Pedro Almodóvar, dystrybucja UIP

W tym tygodniu nie traficie w kinach na wiele przedpremier. W dużych sieciach multipleksów nie będzie ich w ogóle. Tymczasem w kinach studyjnych pokazywane będą między innymi Kicia Kocia pod choinkę, Skąd dokąd, Eureka, 20 000 gatunków pszczół czy How to Have Sex.

W tym tygodniu w kinach studyjnych oglądać będzie można także sporo starszych filmów. W ramach trwającego już od kilku miesięcy cyklu 100 lat Warner Bros. wyświetlany będzie Wielki Gatsby w reżyserii Buza Luhrmanna. Będzie to ostatnia produkcja wyświetlana w ramach tego wydarzenia. Tymczasem cykl „Krótka historia kina polskiego” zamknie Przypadek Krzysztofa Kieślowskiego. Równocześnie Stowarzyszenie Kin Studyjnych rozpoczyna kolejne ciekawe wydarzenie pod tytułem „Wim Wenders – mistrz kina drogi”, w ramach którego będzie można zobaczyć kilka filmów niemieckiego reżysera. W tym tygodniu w wielu kinach studyjnych w całej Polsce wyświetlana będzie Alicja w miastach z 1974 roku.

Na koniec warto zaznaczyć, że chociaż o Życzeniu, nowej animacji Disneya, będziecie mogli przeczytać dopiero w kolejnym omówieniu z cyklu Co w kinie, jego premiera odbędzie się jeszcze w tym tygodniu. Dystrybutor zdecydował się wprowadzić film do polskich kin nie tradycyjnie, w piątek, a dwa dni wcześniej – 22 listopada.

Co w kinie
fot. Alicja w miastach, reż. Wim Wenders
Jeśli podoba się Wam nasza praca oraz działalność i chcecie nas wesprzeć, możecie nam postawić wirtualną kawę. To nam bardzo pomoże w rozwoju!Postaw mi kawę na buycoffee.to