Dziś do kin trafia Napoleon, długo wyczekiwany film Ridleya Scotta. Poza tym widzowie mogą oglądać także nową animację Disneya, horror Eli Rotha, zwycięzcę sekcji Un Certain Regard z Cannes oraz polskie filmy, które pokazywano na tegorocznym festiwalu w Gdyni.
Największą premierą tego tygodnia jest Napoleon, historyczna epopeja i biografia jednej z największych postaci w europejskiej historii. Trwający prawie trzy godziny film przedstawi nam sylwetkę Napoleona Bonaparte i opowie o tym, jak francuski dyktator wspinał się po kolejnych szczeblach władzy. Za kamerą stanął Ridley Scott, twórca, którego ostatnimi filmami są Ostatni pojedynek i Dom Gucci – obydwa zaprezentowane światu w 2021 roku. Napoleon, podobnie jak Czas krwawego księżyca, został wyprodukowany przez Apple TV+, a do polskich kin wprowadza go UIP. W tytułowej roli zobaczymy zdobywcę Oscara, Joaquina Phoenixa, a w jego żonę wcieliła się Vanessa Kirby, którą ostatnio mogliśmy oglądać w Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One. Film zbiera raczej pozytywne recenzje, chociaż krytycy podkreślają, co potwierdził też sam Scott, że całość jest dużo krótsza, niż chciał tego reżyser. W Polsce Napoleona pokazywano już na festiwalu EnergaCAMERIMAGE. Od dziś można go oglądać w większości kin w naszym kraju, także w formacie IMAX.
Już od środy w kinach w Polsce wyświetlana jest nowa animacja Disneya – Życzenie. Ta familijna animacja osadzona w fantastycznym świecie opowiada o nastoletniej Ashy, która z pomocą przyjaciół oraz magicznej gwiazdy z nieba stawia czoło złemu władcy ciemiężącemu jej społeczność. Reżyserami filmu są debiutująca Fawn Veerasunthorn i Chris Buck, twórca klasycznego, disneyowskiego Tarzana oraz dwóch części Krainy lodu. W obsadzie głosowej znaleźli się między innymi laureatka Oscara Ariana DeBose i Chris Pine, ale niestety polscy widzowie nie będą mogli ich usłyszeć, bo w naszym kraju Życzenie wyświetlane jest tylko z dubbingiem. Warto dodać, że krytycy oceniają film jako jedną z mniej udanych animacji Disneya. Premiera odbyła się wyjątkowo już w środę, a w sieci kin Cinema City produkcja jest wyświetlana także w formacie 4DX.
Jako, że w tym tygodniu w USA ma miejsce Święto Dziękczynienia, w kinach debiutuje powiązany z nim horror. Noc Dziękczynienia to slasher, w którym zamaskowany morderca morduje siekierą mieszkańców miasta Plymouth w dzień święta. Za filmem stoi Eli Roth – reżyser, scenarzysta, producent i aktor, kojarzony z kręcenia horrorów. Jego najnowszy projekt jest rozwinięciem krótkometrażowego Thanksgiving, które wchodziło w skład antologii Grindhouse tworzonej przez Quentina Tarantino oraz Roberta Rodrigueza.
Za największą premierą artystyczną tego tygodnia należy uznać How to Have Sex, świetnie przyjęty debiut Molly Manning Walker, który podczas tegorocznego festiwalu w Cannes zdobył nagrodę dla najlepszego filmu w sekcji Un Certain Regard. Ta brytyjska produkcja opowiada o trójce nastolatek, które wyruszają na wakacje pełne alkoholu, imprez i seksu. Wszystko zmienia się, kiedy jedna z dziewczyn wchodzi w relację z innym turystą – Paddym. How to Have Sex zadebiutowało już w Polsce podczas tegorocznego festiwalu Nowe Horyzonty. Film od dzisiaj możecie oglądać go w kinach studyjnych i wybranych multipleksach.
Przeczytaj również: Presja młodości – recenzja filmu „How to Have Sex”
24 listopada przynosi nam także premiery dwóch polskich filmów, które pokazywano podczas tegorocznego FPFF w Gdyni. W nich cała nadzieja to polskie kino science fiction opowiadające o dziewczynie mieszkającej na opustoszałej planecie z pozostawionym przez jej ojca robotem. Debiut Piotra Biedronia zbiera bardzo pozytywne recenzje i wyświetlany jest na wielu festiwalach na całym świecie. Drugą polską produkcją, która wchodzi dzisiaj do kin jest Jedna dusza – osadzona na Śląsku historia alkoholika, który zmienia swoje życie po tragicznym wypadku w kopalni. W roli głównej zobaczymy Dawida Ogrodnika, a na drugim planie między innymi Małgorzata Gorol, Dorota Kolak i Tomasz Schuchardt.
24 listopada przynosi nam także dwie premiery skierowane bezpośrednio do polskich kin studyjnych. Pierwszą z nich jest Skąd dokąd – polski dokument Macieja Hameli opowiadający o początku wojny w Ukrainie z perspektywy zwykłych ludzi. Światowa premiera filmu odbyła się na tegorocznym festiwalu w Cannes. Do kin studyjnych trafia również Oponent, szwedzki dramat, w którym imigrant z Iranu będzie musiał wybrać pomiędzy rodziną a karierą zapaśnika.
Zobacz również: Polski dokument w Cannes: wywiad z Maćkiem Hamelą | Co słychać w Cannes? odc. 5 | Studio
Jako, że w kinach standardowo rozpoczął już się sezon świąteczny, jeden z dystrybutorów przygotował z tej okazji premierę skierowaną bezpośrednio do najmłodszych widzów. Jak zostać Świętym Mikołajem 3 to trzecia część duńskiego cyklu familijnego, w którym młoda dziewczynka uczy się w szkole dla Świętych Mikołajów. W najnowszej odsłonie serii główna bohaterka będzie musiała wyruszyć na wyprawę, by uratować Boże Narodzenie. Dwie poprzednie części pokazywano już w polskich kinach kolejno w 2018 i 2020 roku.
Kalendarz premier – 24.11.2023 |
How to Have Sex [Gutek Film] |
Jak zostać Świętym Mikołajem 3 [Bomba Film] |
Jedna dusza [Kino Świat] |
Napoleon [UIP] |
Noc Dziękczynienia [Forum Film Poland] |
Oponent [Mayfly] |
Skąd dokąd [SO Films] |
W nich cała nadzieja [Galapagos Films] |
Życzenie [Disney Polska] |
Jeśli chodzi o przedpremiery, ten tydzień będzie jednym z najgorszych w całym roku. Większość kin skupiają się na dużych premierach i tylko w pojedynczych, studyjnych placówkach będzie można trafić na jakieś interesujące pokazy specjalne. Trafić można na przedpremiery dwóch filmów, które Aurora Films wprowadzi do kin jeszcze w grudniu. Będą to holenderskie Kiedy stopi się lód i francuski Wielki wóz, świetnie przyjęty podczas tegorocznego Berlinale. Dodatkowo pojedyncze pokazy mają irańskie Niedźwiedzie nie istnieją wyświetlane już podczas Nowych Horyzontów oraz animacja dla dzieci Kicia Kocia pod choinkę.
Kina studyjne wciąż pokazywać będą klasykę, a w ostatnim tygodniu listopada trafić będzie można na kilka interesujących wydarzeń. W niektórych miastach wciąż wyświetlany będzie Wielki Gatsby Baza Luhrmanna, oficjalnie zamykający cykl 100 lat Warner Bros. Wciąż trwa także przegląd „Wim Wenders – mistrz kina drogi”, w ramach którego pokazywane są kultowe filmy niemieckiego twórcy. W tym tygodniu wyświetlany będzie Amerykański przyjaciel z 1977, choć niektóre kina wciąż pokazują jeszcze wcześniejszą Alicję w miastach. Fanów horroru mogą zainteresować natomiast odbywające się w wielu polskich miastach pokazy odrestaurowanej cyfrowo wersji Opętanie, kultowego dzieła Andrzeja Żuławskiego. W ramach cyklu Najlepsze z najgorszych w wybranych kinach studyjnych pokazywane jest The Room Tommy’ego Wiseau, także w wersji z polskim dubbingiem. Tak więc skoro ciężko w tym tygodniu o jakieś przedpremiery, warto sięgnąć również po klasykę na wielkim ekranie.