W środę odbyło się nowe spotkanie pomiędzy strajkującymi scenarzystami a wytwórniami reprezentowanymi przez AMPTP. Na spotkaniu miała się pojawić wierchuszka największych hollywoodzkich studiów. Choć nie dostaliśmy wielu szczegółów co do tego spotkania, to pojawia się optymizm. Co prawda dość zachowawczy, ale faktycznie optymizm. Czy jednak to wystarczy, aby szybko zakończyć trwający już blisko pięć miesięcy strajk?
Jak informuje The Hollywood Reporter, na spotkaniu pojawiła się wielka czwórka ze strony AMPTP. Środowe negocjacje zaszczycili swoją obecnością Bob Iger, David Zaslav, Ted Sarandos oraz Donna Langley. Być może do tego kroku zmusiły ich ostatnie wydarzenia, jeśli chodzi o ich negatywny PR oraz niedawne wyniki finansowe prowadzonych przez nich wytwórni. Przez ostatnie tygodnie otrzymywaliśmy ciągłe zapewnienia z ich strony, że robią wszystko, żeby jak najszybciej zakończyć strajk scenarzystów. Jednak to właśnie oni od ponad 140 dni nie zgadzali się na postulaty strajkujących. Co więcej, przez długi czas nie chcieli nawet z nimi negocjować.
I choć nie dostaliśmy większej liczby szczegółów, jeśli chodzi o środowe spotkanie, to otrzymaliśmy oświadczenie. Jest one dość krótkie, ale sprawia, że pojawia się małe światełko w tunelu. Co ciekawe, zostało one wypuszczone zarówno przez WGA, jak i AMPTP.
Drodzy Członkowie,
WGA i AMPTP spotkały się dziś przy stole negocjacyjnym, gdzie spotkają się ponownie już jutro.
Solidarnie z Wami,
Komitet Negocjacyjny WGA
Jak zwykle już w przypadku tego strajku doniesienia opierają się o pewne źródła bliskie negocjacjom. WGA nie skomentowało szerzej tego spotkania. CNBC informuje, że scenarzyści i AMPTP są bliscy porozumienia. Podobno istnieje szansa, że nowa umowa zostanie sfinalizowana już jutro. Jednak zaznaczają, że jeśli do tego nie dojdzie strajk scenarzystów może potrwać nawet do końca roku.
Przeczytaj również: Coś więcej niż ładny obrazek – recenzja filmu Chłopi
Warto jednak tutaj zaznaczyć parę kwestii. CNBC należy do Universalu, którego CEO, Donna Langley, była obecna na spotkaniu. Nie chcemy w żadnym przypadku zarzucać autorom artykułu działania przeciwko strajkującym. Jednak podczas obecnego strajku zdarzały się już sytuacje, w których kontrolowane przecieki miały na celu zdestabilizowanie solidarności pomiędzy strajkującymi. Pozostaje nam czekać na szerszy komentarz od komitetu negocjacyjnego WGA. Po drugie, scenarzyści wspominali, że pomimo potencjalnego spełnienia postulatów przez AMPTP będą oni dalej strajkować w solidarności z aktorami. Tak więc nowa umowa scenarzystów nie musi oznaczać końca ich akcji protestacyjnej. A warto wspomnieć, że AMPTP nie spotkało się ze strajkującymi aktorami już od dłuższego czasu.
Nie pozostaje więc nam nic innego niż czekać na nowe informacje.