W kolejnym odcinku naszego festiwalowego studia, prosto z Warszawy z kina Atlantic, rozmawiamy z Maciejem Kędziorą ze strony Zapiski na bilecie, a bohaterem wywiadu jest Stanisław Różewicz. Wspólnie dyskutujemy na temat złożonej, fascynującej twórczości reżysera oraz próbujemy doszukać się w jego twórczości mitycznych czołgów.
Sekcja na Timeless Film Festival Warsaw poświęcona twórczości Stanisława Różewicza jest jedną z dwóch, przy której współpracujemy z festiwalem, na zasadzie medialnego partnerstwa – druga poświęcona jest oczywiście postaci Luchina Viscontiego, włoskiego arcymistrza kina kostiumowego. Naszą podróż śladem jego kariery zaczęliśmy dłuższym, wprowadzającym tekstem, który tłumaczy nie tylko genezę twórczości Różewicza, ale również charakterystykę jego pracy. Zaprosiliśmy Was również do bliższego zapoznania się z projektem Świadectwo urodzenia. Nasz redaktor, Filip, odwiedził również Muzeum Kinematografii w Łodzi, by przekonać się, czy w zbiorach instytucji odnajdzie materiały, czy ciekawostki związane z życiem i twórczością Różewicza. Wykorzystał tę okazję, by opowiedzieć o kolejnych filmach uznanego reżysera i podzielić się z nami swoją szeroką wiedzą. Z materiałem możecie zapoznać się pod tym linkiem, do czego gorąco zachęcamy.
Rozmowa z Maciejem Kędziorą to finałowy etap naszej przygody. Naszego gościa możecie kojarzyć przede wszystkim jako autora strony Zapiski na bilecie, ale również z roli jednego z redaktorów portalu Filmawka. Kędziora jest również autorem podcastu o tym samym tytule. Stanisław Różewicz jest bohaterem dwóch odcinków.
Retrospektywa Stanisława Różewicza na Timeless została zorganizowana z okazji 100-lecia jego urodzin. Pośród pokazanych filmów znalazły się takie obrazy jak Echo, Głos z tamtego świata, Kobieta w kapeluszu, Pasja oraz Westerplatte.
Stanisław Różewicz był nie tylko reżyserem oraz scenarzystą filmowym, ale również teatralnym. Był także nauczycielem i za swoje dokonania został odznaczony Orderem Odrodzenia Polski. Zmarł 9 listopada 2008 roku.