Koniec strajku scenarzystów!

WGAFilip Mańka27 września 2023 09:28
Koniec strajku scenarzystów!

Udało się! Koniec strajku scenarzystów, który trwał od 148 dni, a w tym czasie studia dopuściły się wielu brutalnych taktyk, aby złamać solidarność strajkujących. Gildia zagłosowała za tym, aby o północy czasu amerykańskiego znieść nakaz strajku, co oznacza, że jeszcze dzisiaj scenarzyści będą mogli wrócić do pracy.

Koniec strajku scenarzystów przypada na moment jeszcze przed głosowaniem ratyfikacyjnym nową umowę, które odbędzie się w dniach 2-9 października. W tym tygodniu WGA zorganizuje spotkania członków na obu wybrzeżach, zarówno osobiście, jak i za pośrednictwem platformy Zoom, aby omówić szczegółowe warunki umowy. Zważywszy na entuzjastyczne wsparcie ze strony komitetu negocjacyjnego WGA, spodziewa się, że zostanie ona łatwo zaakceptowana przez zmęczonych strajkiem członków.

Gildia udostępniła również 94-stronnicowy dokument, w którym przedstawia warunki nowego, 3 letniego kontraktu, który ma obowiązywać do 1 maja 2026 roku.

Najważniejszymi dla scenarzystów, oprócz wzrostem wynagrodzenia, są zapewne zapisy dotyczące użycia AI. W sierpniu sąd w USA zdecydował, że dzieła stworzone przez AI nie mogą być chronione przez istniejące prawa autorskie. Od tego czasu wytwórnie szukały luki prawnej, która pozwalałaby im zabezpieczać tak stworzone scenariusze. Pojawiły się plotki, że studia chcą, aby scenarzyści przepisywali i poprawiali teksty stworzone przez AI. Dzięki temu wytwórnie mogłyby zabezpieczyć te teksty prawami autorskimi.

Przeczytaj również: Czy branżę gier czeka strajk?

Jednak WGA zabezpieczyli się przed tym procederem. Według nowej umowy AI nie może tworzyć ani przepisywać materiałów literackich. Materiały wygenerowane przez sztuczną inteligencję nie będą uznawane za materiały źródłowe. Scenarzysta może zdecydować się na użycie AI, jednak studio nie może mu tego narzucić. Wytwórnie muszą też ujawniać, czy przekazane scenarzystom materiały zostały stworzone przez AI. Ponadto WGA zapewniło sobie ochronę przez wykorzystywaniem materiałów scenarzystów do szkolenia sztucznej inteligencji.

Choć scenarzyści nie otrzymali w 100% tego o co zabiegali jest to niewątpliwie wielkie zwycięstwo związku. Wstępnie koszt postulatów WGA był wyceniany na 430 milionów dolarów rocznie. AMPTP przedstawiło kontrofertę wycenianą na nieco ponad 85 milionów. Nowa umowa zapewni scenarzystom bezprecedensową ochronę i korzyści w wysokości 233 milionów dolarów.

Po ciężkiej walce, która zainspirowała związki w innych branżach oraz niewątpliwym zwycięstwie scenarzystów, pełną uwagę musimy teraz skupić na strajkujących aktorach. Mamy nadzieję, że i oni zapewnią sobie historyczną umowę, a AMPTP ugnie się jak najszybciej.