Scenarzyści osiągnęli wstępne porozumienie ze studiami!

WGA, VarietyFilip Mańka25 września 2023 09:00
Scenarzyści osiągnęli wstępne porozumienie ze studiami!

Hallelujah! Wygląda na to, że 146-dniowy strajk scenarzystów dobiega końca. Według komunikatu WGA scenarzyści osiągnęli wstępne porozumienie ze studiami! Obecnie trwają ostatnie szlify nad nową, 3-letnią umową.

W nocy gildia scenarzystów opublikowała komunikat, że po 146 dniach wycieńczającego strajku, udało się podpisać z AMPTP wstępne porozumienie w sprawie nowego, 3-letniego kontraktu. Przez ostatnie parę dni obie strony pracowały nad nowym kontraktem, a w tle negocjacji toczyła się inna gra, o której informowaliśmy tutaj. Szczegóły dotyczące użycia sztucznej inteligencji do produkcji treści były jednym z ostatnich elementów, nad którymi strony pracowały przed zamknięciem porozumienia.

Z wielką dumą możemy powiedzieć, że ta umowa jest wyjątkowa — zapewnia znaczące korzyści i ochronę pisarzom w każdym sektorze członkostwa, napisała gildia w swoim oficjalnym oświadczeniu. Obecnie trwają szlify nas ostateczną i końcową wersją nowego kontraktu oraz postawieniem przysłowiowej kropki nad „i”. Oznacza to, że do momentu ustalenia daty ratyfikacji nowej umowy, strajk nadal obowiązuje. Oczekuje się, że przywódcy gildii we wtorek będą głosować nad tym, czy formalnie znieść nakaz strajku przeciwko sygnatariuszom AMPTP.

WGA zaznacza, że nikt nie może wrócić do pracy i każdy członek ma czekać na zielone światło ze strony gildii. Do tego momentu strajk nadal trwa, lecz WGA zawiesza swoje pikiety. Nakłania jednak do dołączenia do aktorów, którzy również protestują przeciwko niedogodnym warunkom pracy narzucanym przez studia.

Według zapewnień gildii udało się wywalczyć prawie wszystkie punkty swoich żądań, które gildia i scenarzyści głośno wygłaszali od 2 maja. Szczegóły umowy nie są znane i gildia zapewnia, że nie może jeszcze ich ogłosić, bo utrudniłoby to im prace nad końcową wersją nowej umowy.

zdjęcie przedstawiające strajk scenarzystów w 2023 roku
fot. strajk scenarzystów
To, co wywalczyliśmy w tym kontrakcie — a w szczególności wszystko, co osiągnęliśmy od 2 maja — zawdzięczamy — gotowości naszych członków do korzystania ze swojej władzy, demonstrowania solidarności, kroczenia ramię w ramię, znoszenia bólu i niepewności ostatnich 146 dni. To właśnie dzięki strajkowi, w połączeniu z nadzwyczajnym wsparciem ze strony naszych związkowych kolegów i koleżanek, udało nam się w końcu skłonić firmy do zawarcia porozumienia (komunikat WGA).

To bez wątpienia ogromny sukces gildii scenarzystów, jeśli umowa zostanie sfinalizowana. Docierało do nas wiele informacji o tym, jakich taktyk dopuszczały się studia, aby złamać solidarność scenarzystów. Niektóre były wręcz, jak z kreskówki, a niektóre były pozbawione, jakiejkolwiek empatii, jak wycinanie drzewek, aby zabrać strajkującym schronienie przez słonecznym żarem.

To historyczne wydarzenie przejdzie do historii Hollywood, którego reperkusje będziemy czuć jeszcze przez długi czas, ale na koniec dnia, najważniejsza jest wygrana scenarzystów oraz zawarcia przez nich umowy ze studiami, która jest satysfakcjonująca i obiecuje dogodne warunki pracy oraz płacy. Kładzie to fundamenty pod przyszłość branży, a sam fakt, że scenarzyści osiągnęli wstępne porozumienie ze studiami, może przybliżyć nas do końca strajku SAG-AFTRA, który trwa od lipca.

W oświadczeniu SAG-AFTRA czytamy:

SAG-AFTRA gratuluje WGA osiągnięcia wstępnego porozumienia z AMPTP po 146 dniach niesamowitej siły, odporności i solidarności na liniach strajkowych. Chociaż z niecierpliwością czekamy na przegląd wstępnego porozumienia WGA i AMPTP, nadal jesteśmy zaangażowani w osiągnięcie niezbędnych warunków dla naszych członków. Od dnia, w którym rozpoczął się strajk WGA, członkowie SAG-AFTRA stali u boku scenarzystów na liniach pikiet. Nadal strajkujemy w sprawie naszego kontraktu telewizyjno-filmowego i nadal wzywamy dyrektorów generalnych studiów oraz producentów serwisów streamingowych, a także AMPTP do powrotu do stołu i zawarcia uczciwej umowy, na którą nasi członkowie zasługują i której się domagają.