Po rozdaniu Złotych Globów przyspieszamy w kontekście sezonu nagród filmowych. Dzisiaj poznaliśmy nominacje do Oscarów, gdzie jak zwykle nie zabrakło zaskoczeń i dość dużych pominięć w kontekście zeszłorocznych filmów. Choć nie ma ich tyle, na ile byśmy liczyli jeszcze przed ogłoszeniem, wśród nominacji znalazło się parę filmów z polskimi wątkami.
Największym wygranym tegorocznych nominacji okazał się dość niespodziewanie najnowszy film Jacquesa Audiarda – Emilia Pérez. Musical zebrał aż 13 nominacji w 12 kategoriach. Na kolejnych miejscach, jeśli chodzi o liczbę nominacji, znalazły się The Brutalist oraz Wicked. Oba te filmy zebrały po 10 wyróżnień, a szczególnie obecne były w kategoriach technicznych.
Kolejne miejsca to zgarniające po osiem nominacji Konklawe oraz (dość niespodziewanie) Kompletnie nieznany. Anora, mimo kompletnej porażki na Złotych Globach, potrafiła zebrać 6 nominacji. Diuna: Część druga może być chyba najbardziej poszkodowanym tytułem po dzisiejszym ogłoszeniu. Film zebrał zaledwie pięć nominacji i zabrakło dla niego miejsca chociażby w reżyserii. Denis Villenueve po raz kolejny nie znalazł poklasku wśród Akademii. Fanów kina gatunkowego ucieszy na pewno całkiem duża obecność (jak na Oscary oczywiście) horrorów. Substancja zgarnęła 5 nominacji (w tym dla najlepszego filmu), a Nosferatu udało się zdobyć 4 wyróżnienia. Warto zaznaczyć, że Substancja jest dopiero siódmym horrorem w historii nominowanym w głównej kategorii na Oscarach.
Z innych wiadomości, które ucieszą wielu widzów, jest między innymi ta, że Wallace & Gromit stali się jedną z najczęściej nominowanych serii animowanych w historii. Wallace wraz z Gromitem otrzymali już 6 nominacji (natomiast Feathers McGraw ma na koncie dwa takie wyróżnienia).
Nasze podsumowanie nominacji zakończymy polskim akcentem. Cieszy obecność polskiej koprodukcji, Dziewczyny z igłą, w kategorii najlepszy film międzynarodowy. Natomiast inna polska koprodukcja – Prawdziwy ból zgarnął aż dwie nominacje. Niemniej smuci fakt, że ani jednego polskiego tytułu nie zobaczyliśmy w kategoriach filmów krótkometrażowych.
Jednak nominacje do Oscarów to jak zwykle nie tylko czas, w którym przywołuje się szczęśliwców, którzy znaleźli się na liście. To także moment, w którym pokazuje się filmy, które nie zostały ani razu docenione przez Akademię. A wśród nich są naprawdę głośne tytuły. Boli chociażby brak Luki Guadagnino, który nie trafił na listę ani za sprawą Queer, ani dzięki Challengers. Brakuje też Longlegs, Furiosy czy Civil War.
Najlepszy film:
Najlepsza reżyseria:
Najlepszy aktor pierwszoplanowy
Najlepsza aktorka pierwszoplanowa
Najlepszy aktor drugoplanowy
Najlepsza aktorka drugoplanowa
Najlepszy scenariusz adaptowany
Najlepszy scenariusz oryginalny
Najlepszy film animowany
Najlepszy film międzynarodowy
Najlepsza scenografia
Najlepsza muzyka
Najlepsze efekty specjalne
Najlepsze zdjęcia
Najlepsza charakteryzacja
Najlepsze kostiumy
Najlepszy montaż
Najlepszy dźwięk
Najlepsza piosenka
Najlepszy film dokumentalny
Najlepszy krótkometrażowy film animowany
Najlepszy krótkometrażowy film aktorski
Najlepszy krótkometrażowy dokument