14. Festiwal Kamera Akcja – co warto obejrzeć?

Filip Grzędowski21 września 2023 09:19
14. Festiwal Kamera Akcja – co warto obejrzeć?

Już za trzy tygodnie rozpocznie się 14. Festiwal Kamera Akcja, jedyny łódzki festiwal filmu fabularnego oraz jeden z najciekawszych polskich festiwali krytyki filmowej. Na FKA jeździmy od lat i przeważnie były to bardzo dobre doświadczenia. Tegoroczny program jest wyjątkowo przeładowany ciekawymi wydarzeniami i jeszcze lepszymi filmami. Na co warto zwrócić uwagę?

Filmem otwarcia są Chłopi w reżyserii DK Welchman i Hugh Welchmana. To niewątpliwie jeden z najciekawszych polskich filmów tego roku. Tak pisaliśmy o nim w naszej recenzji: „Chłopi to niezwykłe osiągnięcie i animacja, w którą włożono ogrom pracy. To film, który po prostu trzeba zobaczyć na wielkim ekranie, bo druga tak imponująca rzecz szybko nie powstanie. Przy tym jednak projekt wcale nie jest przerostem formy nad treścią. Ma coś do powiedzenia i robi to świetnie, reinterpretując jeden z klasyków polskiej literatury. DK Welchman i Hugh Welchman opowiadają o tragedii kobiety w konserwatywnym, zamkniętym społeczeństwie oraz jej ciężkiej walce o wolność. Chłopi to nie tylko film, który imponuje warstwą realizacyjną, ale i ważną historią pełną emocjonalnych momentów. To tak powinno się adaptować klasyczną literaturę i to właśnie takie filmy powinny reprezentować nasz kraj na arenie międzynarodowej.” Pełna recenzja filmu DK Welchman i Hugh Welchmana.

Jednym z najgłośniejszych wydarzeń będzie spotkanie z Agnieszką Holland oraz Marcinem Wierzchowskim po projekcji filmu Zielona Granica. Przypominamy, że tytuł ten został nagrodzony wielką nagrodą jury w trakcie Festiwalu w Wenecji. Na naszym portalu znajduje się już recenzja najnowszego filmu Agnieszki Holland.

Przeczytaj także: Festiwal w Wenecji 2023 – podsumowanie

Festiwal Kamera Akcja to jednak nie tylko filmy. Zawsze ważnym i mocnym punktem festiwalu są wydarzenia poświęcone krytyce filmowej. W tym roku szczególnie ciekawe wydają się warsztaty prowadzone przez Kaję Klimek i Michała Walkiewicza oraz tradycyjne dla FKA panele dyskusyjne. Bardzo ciekawi nas panel zatytułowany „Strajk„, którego tematem będzie obecna trudna sytuacja na amerykańskim rynku filmowym. Temat strajku scenarzystów oraz aktorów jest dla nas niezwykle ważnym tematem, o którym pisaliśmy nie raz. Wszystkie nasze publikacje na ten temat znajdują się pod tym linkiem.

Szczególnie interesują nas dwa wydarzenia w ramach inicjatywy Akcja Edukacja. Pierwsze z nich to case study filmu Solaris Mon Amour Kuby Mikurdy. Film mieliśmy okazję obejrzeć już wcześniej w Kinie Łódzkiej Szkoły Filmowej i śmiało możemy stwierdzić, że to jeden z najlepszych tytułów, jakie mogliśmy obejrzeć w tym roku. Solaris Mon Amour to wirtuozersko dopracowane kino found footage. Z materiałów archiwalnych Wytwórni Filmów Oświatowych twórcy złożyli wybitny esej filmowy będący po części fabularną interpretacją Solaris Stanisława Lema. To niezwykle szczerza opowieść o traumie, a przede wszystkim niepowtarzalne filmowe doświadczenie. Niepozorne arcydzieło współczesnego kina montażowego oraz najciekawszy polski projekt science-fiction ostatnich lat. Seans obowiązkowy.

Drugim niezwykle ciekawym wydarzeniem jest producenckie case study filmu Strefa interesów Jonathana Glazera. Film co prawda nie był jeszcze pokazywany w Polsce ze względu na obostrzenia A24, my jednak mieliśmy okazję już obejrzeć Zone of Interest w trakcie Festiwalu w Cannes. Tak pisaliśmy o filmie w naszej recenzji: „Strefa interesów jest z całą pewnością jednym z najciekawszych, festiwalowych filmów tego roku. Jonathan Glazer wrócił po latach oferując nam zupełnie nowe, budzące sporo wątpliwości spojrzenie na Holokaust. Produkcję można docenić za wiele aspektów, a w szczególności za ciekawą warstwę realizacyjną. Przy tym oglądając Zone of Interest nie da się wyrzucić z głowy wrażenia, że podejście reżysera nie jest do końca właściwe. Czy Glazer nie poszedł za daleko szukając poetyki w tak przerażającej sytuacji, w której ucierpiały miliony prawdziwych ludzi? Na to pytanie każdy widz musi odpowiedzieć samemu i co, by nie mówić o Strefie interesów, warto ją obejrzeć. Choćby, żeby wyrobić sobie własne zdanie”. W trakcie Festiwalu Kamera Akcja producentka filmu Ewa Puszczyńska opowie o produkcji filmu oraz o współpracy zarówno z Jonathanem Glazerem, jak i Łukaszem Żalem.

fot. Strefa interesów, reż. Jonathan Glazer, dystr. Gutek Film

Nie możemy się także doczekać retrospektywy Jacquesa Demy’ego. W trakcie festiwalu zostaną pokazane trzy filmy francuskiego reżysera, z czego dwa z taśmy 35 mm. Bardzo czekamy także na The Old Oak, najnowszy film Kena Loacha. Film nie pojawił się wcześniej na żadnym polskim festiwalu, na którym mieliśmy okazję być. A trochę ich było!

W trakcie festiwalu będzie można obejrzeć także litewskiego kandydata do Oscara. Powoli w reżyserii Mariji Kavtaradze to jeden z najlepszych romansów ostatnich lat. Niezwykle intymne i inteligentne, a przy tym zabawne kino. W trakcie Nowych Horyzontów mieliśmy okazję porozmawiać z reżyserką filmu.

W programie znalazło się również kilka filmów, które mieliśmy okazję już obejrzeć, a przez to możemy szczerze je polecić:

  • Pierwszego dnia festiwalu będzie można także zobaczyć Czerwone Niebo w reżyserii Christiana Petzolda. Tak o filmie Niemca pisaliśmy w naszej recenzji: „Chociaż Petzold jest raczej rozpoznawalnym, festiwalowym reżyserem, pierwsze pokazy filmu nie cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Jednak, kiedy widzowie zorientowali się, że produkcja jest nie tylko jedną z najciekawszych, ale i najzabawniejszych pokazywanych na Nowych Horyzontach, rzucili się na kolejne projekcje. Chyba właśnie to najlepiej świadczy o filmie – nie pozostawi on nikogo obojętnym. Z jednej strony to rozrywka na bardzo wysokim poziomie, z drugiej coś, w czym każdy może zobaczyć choć kawałek siebie. Mimo pewnych problemów, Czerwone niebo pozostaje więc jednym z najlepszych filmów Christiana Petzolda, który może przypaść do gustu nawet tym, którzy nie lubią pozostałej części jego twórczości.” – cały tekst znajdziecie w tym miejscu.
  • Cieszy nas, że w programie festiwalu znalazło się też rewelacyjne Reality w reżyserii Tiny Satter. Tak wcześniej pisaliśmy o amerykańskim filmie: „Reality to prawdziwa perełka amerykańskiego kina niezależnego i świetny debiut Tiny Sutter. Chociaż film jest relatywnie krótki i dzieje się w jednym miejscu, można w nim znaleźć zaskakująco dużo interesujących tropów oraz tematów. Produkcja sprawdza się zarówno jako aktualne, mocne kino polityczne, jak i sprawnie poprowadzony thriller, w którym poczucie niepokoju udaje się osiągnąć oszczędnymi środkami.” Nasza recenzja.
  • W trakcie FKA będzie można także obejrzeć How to Have Sex w reżyserii Molly Mannig Walker. „To świetny, poruszający film; zaskakujący swoją dojrzałością, wymową i zgrabnym unikaniem klisz. Prawdopodobnie, gdyby nie był debiutem, mógłby być filmem lepszym, ale to i tak dzieło imponujące i kompletne.” – nasza recenzja.
  • Ważnym filmem jest także tegoroczny turecki kandydat do Oscara. Wśród wyschniętych traw mieliśmy okazję obejrzeć w trakcie tegorocznego Festiwalu w Cannes: „About Dry Grasses to kolejny świetny projekt Nuriego Bilge Ceylana, o którym szybko nie zapomnimy. Film jest pełen warstw i symboli, które można rozszyfrowywać jeszcze długo po zakończeniu seansu. Trudno znaleźć we współczesnym kinie artystycznym równie dobre dialogi co te, które oferuje nam turecki reżyser. Przy tym wszystkim About Dry Grasses zupełnie nie nudzi, jest nieszablonowe, przewrotne i zaskakująco eksperymentalne”. Nasza recenzja.
  • Na koniec polecamy najnowszy film Hirokazu Kore-edy. „Monster to dla Hirokazu Kore-edy nie tylko powrót do Japonii, ale i do formy. Reżyser opowiada bardzo ciekawą historię w kreatywny, nieszablonowy sposób. Film jest niezwykle dojrzały, szczery, z całą pewnością złapie widzów za serce. Festiwal w Cannes dopiero się zaczął, ale już teraz można założyć, że Monster znajdzie się w jego ścisłej czołówce, a może nawet uda mu się powtórzyć zeszłoroczny sukces Blisko Lukasa Dhonta.” Nasza recenzja.

Pełen harmonogram godzinowy znajdziecie tutaj. Natomiast wszystkie nasze publikacje związane z 14. edycją FKA tutaj. W ciągu najbliższych dni przybliżymy także więcej filmów, które będzie można obejrzeć już za niecały miesiąc w Łodzi.

Przeczytaj także: Festiwal w Cannes 2023 – podsumowanie