Już 24 października rozpocznie się 15. edycja łódzkiego Festiwalu Kamera Akcja. Poznaliśmy pełny program wydarzenia.
Szczególną uwagą darzymy DKF Immersja: „Megalopolis”, który odbędzie się w piątek 25 października o 11:50 w Monopolis. Będziemy mieli przyjemność zapowiedzieć najnowszy film Francisa Forda Coppoli, a później prowadzić dyskusję po seansie. Prezentowany w tym roku na Festiwalu w Cannes film to fikcyjna opowieść o Cesarze Catilinie, architekcie-wizjonerze, który po katastrofie chce odbudować Nowy Jork i przekształcić go w utopię. Film bardzo nas podzielił: części redakcji bardzo się podoba, część wspomina ten seans bardzo źle. Będzie więc o czym rozmawiać.
Przypominamy naszą recenzję Megalopolis: https://immersja.com/megalopolis-recenzja
Przypominamy także obszerny tekst, który przybliża ciekawy kontekst powstania filmu: https://immersja.com/sen-szalenca-historia-megalopolis-coppoli
Wyjątkowymi gośćmi Festiwalu Kamera Akcja będą twórcy Strefy interesów – nagrodzonej dwoma Oscarami opowieści o Rudolfie Hossie, komendancie obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Łódź odwiedzi wcielający się w główną rolę Christian Friedel oraz nagrodzony przez amerykańską Akademię autor dźwięku Tarn Willers.
Nasza recenzja Strefy interesów: https://immersja.com/strefa-interesow-recenzja
Sylwetka Christiana Friedla: https://immersja.com/christian-friedel-gosciem-specjalnym-festiwalu-kamera-akcja
Filmem otwarcia jest za to Dziewczyna z igłą w reżyserii Magnusa von Horna. To duński kandydat do Oscara nagrodzony niedawno Srebrnymi Lwami na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Pokaz odbędzie się 24 października o 18:00 w Monopolis. Po seansie odbędzie się spotkanie z reżyserem oraz producentem Mariuszem Włodarskim.
Przypominamy naszą recenzję filmu: https://immersja.com/dziewczyna-z-igla-recenzja
W programie festiwalu znalazł się także polski kandydat do Oscara. Głośne Pod wulkanem w reżyserii Damiana Kocura, reżysera Chleba i soli, recenzowaliśmy już na naszym portalu. Na Festiwalu Kamera Akcja będzie można obejrzeć także belgijskiego kandydata do amerykańskich nagród – Milczenie Julie w reżyserii Leonarda Van Dijla. Na naszym portalu dostępny jest wywiad z reżyserem.
Recenzja Pod wulkanem: https://immersja.com/pod-wulkanem-recenzja
Wywiad z Leonardo Van Dijlem: https://immersja.com/leonardo-van-dijl-wywiad
Jedną z ciekawszych sekcji jest Rumuński akapit we współpracy z Rumuńskim Instytutem Kultury. Szczególną uwagę przykuwa rewelacyjny film Radu Jude Nie obiecujcie sobie zbyt wiele po końcu świata oraz specjalny pokaz nagrodzonego Złotą Palmą filmu Cristiana Mungiu – 4 miesiące, 3 tygodnie i 2 dni.
Nasza recenzja Nie obiecujcie sobie zbyt wiele po końcu świata: https://immersja.com/nie-obiecujcie-sobie-zbyt-wiele-po-koncu-swiata-recenzja
Przypominamy także tekst o Cristianie Mungiu: https://immersja.com/cristian-mungiu-retrospektywa
Ważną sekcją jest także Francuski łącznik – przegląd filmów Claude’a Sauteta organizowany we współpracy z Instytutem Francuskim w Warszawie oraz portalem Pełna Sala. Na naszym portalu krótko przypominaliśmy sylwetkę reżysera.
Zapowiedź przeglądu: https://immersja.com/claude-sautet-z-retrospektywa-na-festiwalu-kamera-akcja
Bardzo cieszy nas przegląd filmów Coralie Fargeat – reżyserki niedawnej Substancji. Przypominamy naszą recenzję nagrodzonego za najlepszy scenariusz na Festiwalu w Cannes filmu.
Recenzja Substancji: https://immersja.com/substancja-recenzja
Oprócz tego w programie znajduje się kilka innych filmów, o których mieliśmy okazję już wcześniej pisać. Są to między innymi:
Civil War, reż. Alex Garland: https://immersja.com/narod-upadly-recenzja-filmu-civil-war
Daaaaaali!, reż. Quentin Dupieux: https://immersja.com/daaaaaali-recenzja
Wytłumaczenie wszystkiego, reż. Gabor Reisz: https://immersja.com/wytlumaczenie-wszystkiego-recenzja
Przypominamy także wywiad z reżyserem: https://immersja.com/gabor-reisz-nowe-horyzonty-2024
oraz Jutro o świcie. Tutaj także przypominamy wywiad z Rúnarem Rúnarssonem, reżyserem filmu: https://immersja.com/runar-runarsson-wywiad
Filmem zamknięcia jest z kolei pokazywana przedpremierowo Simona Kossak w reżyserii Adriana Panka. Po filmie odbędzie się spotkanie z Sandrą Drzymalską, która jest także jurorką w jednym z konkursów w trakcie FKA. Na naszym portalu recenzowaliśmy już filmową biografię znanej biolożki.
Recenzja Simony Kossak: https://immersja.com/simona-kossak-recenzja
Wszystkie nasze publikacje związane z 15. edycją Festiwalu Kamera Akcja znajdziecie pod tym linkiem: https://immersja.com/tag/15-festiwal-kamera-akcja
Przypominamy także naszą zeszłoroczną relację z festiwalu: https://immersja.com/14-fka-recenzja